Cronica primei etape din 2009 de slalom paralel - Sibiu - 09 Mai 2009
Cronica etapei de slalom paralel din 09.05.2009
O vreme frumoasa a intampinat pe toti cei prezenti sambata dimineata pe circuitul de slalom paralel din spatele bazei pompierul.
Programata inca de la inceputul anului pe data de 09.05.2009 etapa de slalom paralel a avut un concurent serios in etapel I si II din 8 si 10 mai 2009 de VTM de la Rasnov ( a caror desfasurare a fost stabilita doar la mijocul lui aprilie 2009).
Chiar si in aceste conditii Campionatul de Slalom Paralel a reusit sa adune la start, incepand cu fostul pilot si actualul fotograf al slalomului paralel Mircea Dragan sau pe mai tinerii lui colegi Rares Fetean si Florin Molea cat si o serie de piloti din CNR si VTM din care putem enumera pe Ciprian Savu, Rares Tomita, Bogdan Nastase, George Morar, Daniel Sabau si Georgian Belecciu.
Spre bucuria spectatorilor amatori de autografe, la standuri, pe post de antrenor, l-am gasit pe binecunoscutul pilot de raliuri Claudiu David, care a fost un bun sfetnic pentru cel mai tanar junior din concurs, Radu David (pura intamplare numele comun de familie). Claudiu David ne-a oferit o demonstratie de adevarat maestru intre manse, cand pe masina Mitsubishi Evo VIII a lui Tavi Popa, a obtinut cu usurinta cel mai bun timp din concursul de azi (1 min si 45 sec.).
Din partea FRAS, pe post de observator si cronometror sef, a fost delegat domnul Florin Calangea, care a asigurat si cele doua celule foto de start/sosire.
In total la start s-au strans 28 de concurenti in mai multe clase.
La clasa juniori trebuie sa remarcam aparitia unui viitor candidat la lupta la varf in persoana lui Raul Badiu (al 3-lea ca valoare in jocul Richard Burns Rally prin rallyesim) . Acesta ne-a demonstrat clar aptitudinile de viitor pilot de top, chiar daca participarea in pripa si masina nerevizuita au fost doi factori care l-au dezavantajat.
Ce putem remarca cu bucurie este faptul ca alaturi de “veteranii” juniori Octavian Tirnovean si Florin Tincescu a mai aparut si mezinul Radu David sa “incurce socotelile” seniorilor. Desi au motoare de numai 1400 cmc acestia au oferit un adevarat spectacol luptandu-se de la egal la egal in manse cu experimentatii Bogdan Nastase, Dan Grunca sau veteranul Dan Niristeanu.
La clasa juniori in finala se clasifica concurentii sibieni Octavian Tirnovean si Radu David. Mezinul Radu David reuseste o mansa de exceptie cu 01:56,730, cu 0,323 secunde mai putin decat Tirnovean Octavian si clasamentul final este:
- Locul I.....Radu David
- Locul II......Octavian Tirnovean
- Locul III......Vlad Cornea
Urmatoarea clasa constituita este cea de pana la 1600 cmc. In semifinale se califica Rares Tomita cu Sabau Daniel si Dan Grunca cu George Morar iar clasamentul va fi:
- Locul I......Rares Tomita
- Locul II......Dan Grunca
- Locul III......George Morar
Clasa cea mai aprig disputata a ramas si de aceasta data cea de pana la 2000 cmc unde in semifinale se clasifica perechile Ciprian Savu cu Mihai Plesa si Bogdan Nastase cu Dan Niristeanu iar clasamentul va fi:
- Locul I......Ciprian Savu
- Locul II.....Bogdan Nastase
- Locul III.....Dan Niristeanu
La clasa peste 2000 cmc, clasa neconstituita, Octavian Popa si Laslo Tamas se retrag dupa trei manse asa ca nu vor figura decat in clasamentul open.
Clasele de debutanti sunt:
La clasa pana la 1400 cmc, clasa constituita partial
-Locul I......Baciu Razvan
-Locul II.....Greavu Ioan Paul
-Locul III....Istrate Radu
La clasa pana la 2000 cmc, clasa constituita partial
- Locul I.......Urdea Iacob Ioan
- Locul II.......Isrtate Marius
- Locul III......Cosma Silviu
La clasa peste 2000 cmc, clasa constituita partial
- Locul I.......Ciprian Porumb
- Locul II......Bratu Emil Ilie
- Locul III....Simin Sergiu
.
Clasament final Open
MASINI
Poz Nr. Nume timp
1 15 Popa Octavian 01:49,459
2 -15 Tamas Laszlo 01:50,791
3 22 Savu Ciprian 01:52,142
4 13 Niristeanu Dan 01:52,467
5 46 Tomita Rares 01:53,185
6 93 Nastase Bogdan 01:54,655
7 1 Tincescu Florin 01:55,795
8 10 Plesa Mihai 01:56,417
9 69 Grunca Dan 01:56,580
10 14 David Radu 01:56,730
11 23 Tirnovean Octavian 01:57,053
12 43 Porumb Ciprian 01:58,802
13 -445 Morar George 01:58,820
14 11 Baghiu Horatiu 01:58,901
15 407 Cornea Bogdan Vlad 02:01,310
16 423 Badiu Raul 02:01,941
17 50 Presura Daniil Ciprian 02:02,469
18 42 Bratu Emil Ilie 02:02,868
19 404 Chiss Ovidiu 02:03,558
20 445 Sabau Daniel 02:03,866
21 30 Simin Sergiu Costin 02:07,968
22 100 Belecciu Georgian Daniel 02:09,455
23 48 Baciu Razvan 02:09,586
24 49 Greavu Ioan Paul 02:10,725
25 47 Cosma Silviu 02:11,047
26 29 Urdea Iacob Ioan 02:11,773
27 44 Istrate Radu 02:14,941
28 -23 Istrate Marius 02:16,902
Pista de concurs a fost inchiriata contracost de la Clubul Sportiv de Automobilism
Sibiu in baza contracului din 04.05.2009
Organizatorii.